Home O Szkole Histora Szkoły
Historia Szkoly

Od września 2005 roku szkoła zwana popularnie "jedynką" funkcjonuje jako Zespół Szkół nr 3. Jak do tego doszło?
Historia naszej szkoły jestrównie ciekawa jak burzliwa.


Budynek zbudowali Niemcy u schyłku ubiegłego stulecia. Trudno określić jednoznacznie kiedy budowa został ukończona, gdyż w źródłach pojawiają się różne daty ukończenia budowy i oddania budynku do użytku. Nie ulega jednak wątpliwości, że do końca I wojny światowej czyli o 1918 na alei Powstańców Wielkopolskich 13 roku mieściła się szkoła niemiecka.

Lata 1918 - 1939

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości otwarto polską szkołę powszechną. Kierownictwo objął wówczas rektor Cierniewski, następnie rektor Jarnejczyk, a od 1926 do 1939 roku kierownikiem szkoły był Wincenty Bytoński. W kronikach czytamy, że w tamtym okresie szkoła była bardzo dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne, miała własny bogaty księgozbiór, była zradiofonizowana. Uczniowie mogli korzystać pracowni fizyko - przyrodniczej oraz robót ręcznych, do dyspozycji mieli epidiaskop oraz fisharmonię.

Do roku 1939 szkoła nosiła nazwę: VII - klasowa Szkoła Powszechna Męska nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Lata 1939 - 1945

Okres drugiej wojny światowej przerwał legalną działalność szkoły. Nauczyciele jednak mimo terroru i zakazu nauczania, uczyli młodzież na tajnych kompletach. Nauczycielką szkoły, która uczyła młodzież w czasie wojny była Janina Szymczak. W 1958 za swoją działalność patriotyczną roku otrzymała Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.

Szkoła po roku 1945

23 stycznia 1945 roku Krotoszyn został wyzwolony spod niemieckiej okupacji i już w pierwszych dniach lutego ogłoszono zapisy do szkoły. 9 lutego rozpoczęła się nauka. Ponieważ budynek szkolny był mocno zdewastowany w wyniku działań wojennych, dzieci rozpoczęły naukę w budynku parafialnym należącym do Kościoła św. Jana Chrzciciela. 506 dzieci uczyło się na trzy zmiany w trzech pomieszczeniach, a miarę jak przybywało dzieci nauka odbywała się co drugi dzień.

W tym czasie dzięki poparciu burmistrza Krotoszyna pana Zawiei, miejskiej Rady Narodowej oraz ogromnemu wysiłkowi rodziców dzieci remontowano budynek szkolny. Już po przerwie wielkanocnej w 1945 roku naukę można było rozpocząć w budynku szkolnym. Kierownikiem został na dwa lata Władysław Albert od 1947 roku funkcję tę pełnił Wincenty Bytoński, a od 1949 do 1967 roku Wincenty Szymczak.

Lata 1949 - 1967

W roku 1948 w szkole zainstalowano centralne ogrzewanie, a w 1951 został przeprowadzony kapitalny remont budynku. Systematycznie tworzone były pracownie przedmiotowe.

Znaczącym dla szkoły wydarzeniem było wręczenie w marcu 1953 roku na Zlocie Organizacji Harcerskich terenu powiatu krotoszyńskiego, szkolnej drużynie harcerskiej, sztandaru ufundowanego przez Rodziców oraz byłego nauczyciela Władysława Alberta.

W roku szkolnym 1958/1959 rozpoczął działalność Uniwersytet dla Rodziców. Wykłady odbywały się dwa razy w miesiącu.

W latach 1968 - 1969 został przeprowadzony kapitalny remont budynku.

Lata 1970 - 1981

Ważnym dniem w życiu szkoły był 6 czerwca 1970 roku, wówczas Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie otrzymała własny sztandar i zostało jej nadane imię Powstańców Wielkopolskich. Na frontowej ścianie budynku umieszczona została tablica pamiątkowa, a młodzież złożyła akt ślubowania. Od tego wydarzenia szkoła nosi nazwę: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich.

Uczniowie i pedagodzy zdecydowali, że hymnem szkoły stanie się utwór Ignacego Krasickiego "Święta miłości"

Funkcję kierownika szkoły pełnił wówczas Stanisław Szafraniak. Na uwagę zasługuje fakt, że jedna z emerytowanych nauczycielek szkoły - Elżbieta Dudek, była Powstańcem Wielkopolskim.

13 grudnia 1981 roku wprowadzony został w Polsce stan wojenny. W szkołach przerwano naukę. Uczniowie wrócili do zajęć 2 stycznia 1982 roku

Szkoła po roku 1982

W latach 1973 - 1985 funkcję dyrektora szkoły pełnił Hieronim Wodniak. W 1985 roku został zakończony trwający od dwóch lat remont szkoły. Połączony z jej rozbudową. W 1986 roku oddano do użytku salę gimnastyczną połączoną z całym budynkiem (wcześniej zajęcia wychowania fizycznego odbywały się w osobnym budynku). W sierpniu 1985 roku funkcję dyrektora objęła Aleksandra Bartkowiak i pełniła ją do marca 2004 roku.

Od roku szkolnego 1985/1986 przez pięć kolejnych lat funkcjonowało w szkole Podstawowe Studium Zawodowe OHP. Natomiast od roku szkolnego 1993/1994 przez kolejnych pięciu lat w szkole odbywały się zajęcia dla szczególnie uzdolnionych uczniów różnych szkół, w naszej szkole odbywały się zajęcia o charakterze humanistycznym.

Lata 1999 - 2005

W roku szkolnym 1999/2000 nastąpiła reforma systemu oświaty. W wyniku reformy w budynku mieściły się dwie szkoły:

  • Szkoła Podstawowa na 1 im Powstańców Wielkopolskich, jej dyrektorem była Aleksandra Bartkowiak, a od marca 2004 pełniącą obowiązki dyrektora była Hanna Janyszek
  • Gimnazjum nr 1, dyrektorem była od roku 1999 do sierpnia 2003 Zofia Jarmużek a od września 2003 Sławomira Kalak.

Od roku 2003 w budynku szkolnym przeprowadzane są intensywne remonty. Miedzy innymi odnowiono i wyremontowano wiele sal lekcyjnych, nową szatę zyskała świetlica szkolna oraz biblioteka. Uczniowie mogą w czasie przerw spędzać czas w przytulnym sklepiku szkolnym.

Szkoła po roku 2005

Wrzesień 2005 roku przyniósł w szkole kolejną zmianę. Szkoła zmieniła status na zespół. Od tego czasu nosi nazwę: Zespół Szkół nr 3.

W skład zespołu wchodzi zarówno szkoła podstawowa jak i gimnazjum. Funkcję dyrektora pełni Sławomira Kalak, zastępcą dyrektora jest Łukasz Paszek.

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0381.JPG

Komunikaty

Rodzice pytają!

Zapraszamy Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami lub opiniami na temat relacji rodzic-szkoła-uczeń-nauczyciel do współpracy. Jesteśmy otwarci i chętnie odpowiemy na każde zapytanie, postaramy się rozwiązać nurtujące zagadnienia. Prosimy pisać na którykolwiek z podanych niżej adresów mailowych: sp1@krotoszyn.pl, g1@krotoszyn.pl z dopiskiem "Rodzice pytają". Mile widziany kontakt za pomocą poczty dziennika elektronicznego.

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Czwartek
18 Października 2018
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Imieniny obchodzą
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.
Zodiak: Waga

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?