Home O Szkole Patron Szkoły SP1
Patron Szkoły - SP1

Pamiętne wydarzenie w dziejach szkoły przyniósł rok 1970. 23 stycznia tegoż roku kierownik szkoły Stanisław Szafraniak odczytał na konferencji Rady Pedagogicznej pismo Kuratora Okręgu Szkolnego Poznań, zawierające zgodę na nadanie imienia szkoły: "Powstańcy Wielkopolscy". Wiadomość dotarła do prasy. "Głos Wielkopolski" z dnia 2 czerwca 1970 roku zamieścił następującą informację: "6 czerwca Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krotoszynie otrzyma własny sztandar i nadane zostanie imię Powstańców Wielkopolskich. Na gmachu szkoły odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, a młodzież zloży akt ślubowania".
Tak też się stało. Odtąd szkoła nosi nazwę: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie.
Uczniowie wraz z Radą Pedagogiczną zdecydowali, że hymnem szkoły będzie pieśń "Święta miłości".

Święta Miłości - pierwszy utwór należący do liryki patriotycznej w czasie rozbiorów. Pełnił rolę hymnu narodowego tego okresu. Strofą tą zadebiutował w 1774 r. Ignacy Krasicki, który odczytał utwór podczas jednego z obiadów czwartkowych.
Ignacy Krasicki napisał ten utwór jako Hymn dla Szkoły Rycerskiej.

"Święta Miłości"
Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

O wyborze imienia nie zrządził przypadek. Miejsce, gdzie znajduje się budynek - al. Powstańców Wielkopolskich, oraz miejsowość Krotoszyn związane są z walkami o niepodległość i przebiegiem powstania wielkopolskiego. Z okien szkoły widać budynek dzisiejszego przedszkola, w którym mieściła się siedziba Powiatowej Rady Ludowej. Ulicą przemaszerowała w 1919 r. Kmapania Kosynierów z Rozdrażewa na pogrzebie kaprala - powstania wielkopolskiego.
Uczniowie w latach 70 - tych mieli bezposredni kontakt z żyjącymi wówczas uczestnikami walk. Emerytowana nauczycielka szkoły Elżbieta Dudek była Powstańcem Wielkopolskim.
Począwszy od tego wzniosłego wydarzenia corocznie obchodzone jest Święto Parona Szkoły. W dniu tym najlepsi uczniowie otrzymują rozetki - wzorem takich jak nosili Powstańcy Wielkopolscy. Od 1989 roku w dniu Patrona nadaje się rodzicom, zakładom pracy, organizacjom szczególnie oddanym pracy dla szkoły, tytuły Honorowego Członka Społeczności Szkoły Podstawowej Nr 1. 1 marca 1975 roku imię Powstańców Wielkopolskich otrzymał Szczep Harcerski.
Szkoła przynależy do Ogólnopolskiej Rodziny Szkół imienia Powstańców Wielkopolskich, która zawiązana została w 1978 roku.

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0393.JPG

Komunikaty

Rodzice pytają!

Zapraszamy Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami lub opiniami na temat relacji rodzic-szkoła-uczeń-nauczyciel do współpracy. Jesteśmy otwarci i chętnie odpowiemy na każde zapytanie, postaramy się rozwiązać nurtujące zagadnienia. Prosimy pisać na którykolwiek z podanych niżej adresów mailowych: sp1@krotoszyn.pl, g1@krotoszyn.pl z dopiskiem "Rodzice pytają". Mile widziany kontakt za pomocą poczty dziennika elektronicznego.

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Czwartek
18 Października 2018
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Imieniny obchodzą
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.
Zodiak: Waga

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?