Home Zasady rekrutacji
Zasady rekrutacji 2017/2018

Ustawa rekrutacyjna

Z dniem 18 stycznia 2014 r. weszła  w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, której celem jest określenie na poziomie ustawowym jednolitych i przejrzystych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół. Tzw. ustawa rekrutacyjna wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r., w którym za niekonstytucyjne uznano uregulowanie tych kwestii w rozporządzeniu i wewnętrznych przepisach poszczególnych placówek oświatowych.

Jeśli chodzi o przyjmowanie dzieci do przedszkoli, to nowe przepisy wprowadzają zasadę, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba miejsc, przeprowadzona zostanie rekrutacja. Najpierw będą przyjmowane dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych z minimum trójką dzieci, objęte pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców. Wszystkie te kryteria będą miały jednakową wartość. Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określanymi przez gminę. Wśród nich musi być pierwszeństwo dla dzieci pracujących zawodowo rodziców lub rodzica. Innym kryterium może być kryterium dochodowe. Natomiast jeśli po przyjęciu dzieci z obszaru gminy pozostaną wolne miejsca, placówka będzie mogła przyjąć maluchy spoza gminy, posługując się zasadami rekrutacji jak dla dzieci ze swojego terenu.

Przy rekrutacji do publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych będą obowiązywać dotychczasowe rozwiązania. W przypadku placówek ponadgimnazjalnych jedyna zmiana polega na tym, że w postępowaniu rekrutacyjnym obowiązkowo będą brane pod uwagę oceny nie tylko z języka polskiego, ale też matematyki. Dodatkowo uwzględniane będą wyniki z dwóch wybranych przedmiotów.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że w publicznych przedszkolach do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania (zajęć dodatkowych) za zgodą kuratora oświaty będą mogły być zatrudniane osoby z przygotowaniem specjalistycznym, ale bez uprawnień pedagogicznych.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 6 grudnia 2013 r., a prezydent podpisał ją 18 grudnia 2013 r.

Ustawa wchodzi w życie 18 stycznia 2014 r.

Dz.U. 2014 poz. 7

Dzisiaj jest: Wtorek